INFOLINIA: +48 61 307 03 11

Wypożycz aparaty słuchowe

Umów wizytę

Bezpłatna wizyta domowa

Umów wizytę

Bezpłatne badanie słuchu

Umów badanie

Przed wyborem aparatu słuchowego należy rozważyć kilka czynników

Wybór konkretnego typu aparatu jest w znacznej mierze determinowany przez charakterystykę ubytku słuchu, ale zależy też od osobistych preferencji pacjenta. W każdym przypadku specjalista zaproponuje najlepsze rozwiązanie i pomoże dokonać najlepszego wyboru.

Trzy czynniki fizjologiczne

1. Wielkość (stopień) ubytku słuchu
Twój specjalista przebada cię, aby dokładnie określić stopień ubytku słuchu. Jeżeli na przykład, okaże się że ubytek jest głęboki, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór aparatu zausznego, który zapewnia największe wzmocnienie dźwięku.

2. Anatomia ucha
Wnętrze ucha jest inne u każdej osoby. Większość uszu jest wystarczająco duża, by pomieścić aparat wewnątrzuszny, ale czasem nie wystarczająco duża, by głęboko wpasować w kanał uszny najmniejsze typy aparatów słuchowych.

3. Czy potrzebujesz dwóch aparatów słuchowych?
Dwoje uszu to zawsze lepiej niż jedno, więc jeżeli masz ubytek w obu, powinieneś rozważyć noszenie dwóch aparatów słuchowych. Nie po to, aby słyszeć dwa razy głośniej, lecz po to, aby poprzez odtworzenie naturalnego procesu słyszenia lokalizacja dochodzących dźwięków była łatwiejsza. Noszenie dwóch aparatów słuchowych ułatwia rozumienie mowy w hałaśliwym otoczeniu. W porównaniu z jednym aparatem, ogólna jakość dźwięku i komfort słyszenia są zwykle lepsze.

Pięć czynników indywidualnych

Przy wyborze aparatu słuchowego nie należy zapominać o osobistych potrzebach.

1. Potrzeba komunikowania się
Pomyśl, w jakich sytuacjach chciałbyś poprawić woje słyszenie. Kiedy i gdzie będziesz potrzebował pomocy aparatu słuchowego? Jakie są twoje potrzeby komunikowania się w pracy, w domu i podczas wykonywania jakich innych czynności będziesz potrzebował aparatu, włączając te, z których zrezygnowałeś z powodu ubytku słuchu? Jeżeli uda ci się jasno określić twoje potrzeby, twój specjalista pomoże ci wybrać aparat słuchowy, który najlepiej spełni twoje oczekiwania.

2. Obsługa aparatów słuchowych
Im mniejszy aparat słuchowy, tym mniejsze jego przełączniki i baterie. Jeżeli masz problemy ze wzrokiem lub możesz mieć problemy manualne z obsługą aparatu, powinieneś zdecydować się na większy aparat słuchowy.

3. Wygląd i estetyka
Aparaty słuchowe są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach, aby dopasować je do potrzeb i gustów pacjenta. Być może zdecydujesz się na aparat mało widoczny (np., wewnątrzkanałowy) lub aparat zauszny, który pasuje do koloru twoich włosów i karnacji skóry. Wiele dzieci preferuje noszenie kolorowych aparatów zausznych. W każdym przypadku twój specjalista pomoże ci wybrać aparat o optymalnych parametrach estetycznych.

4. Czynnik cenowy
Lepsze słyszenie oznacza lepszą jakość życia, więc zakup aparatu słuchowego powinien być traktowany jako inwestycja we własne zdrowie. Bez względu na możliwości finansowe powinieneś starać się wybrać aparat słuchowy, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom. Aparaty słuchowe są oferowane w różnych przedziałach cenowych. Warto wcześniej dowiedzieć się, jakie są warunki refundacji aparatów przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pamiętaj, aby dokładnie rozpatrzyć wraz ze specjalistą różne możliwości przed podjęciem ostatecznej decyzji.

5. Jakość dźwięku
Nowoczesna technologia dotarła już do wszystkich dziedzin naszego życia, pomagając ludziom w rozwiązywaniu problemów. Pomogła też zminiaturyzować aparaty słuchowe i zwiększyła ich możliwości. Niektóre z najnowocześniejszych aparatów słuchowych są w pełni cyfrowe działają na bazie mikroprocesorów komputerowych, dzięki czemu mogą dostarczyć dźwięk o najwyższej jakości.